שירות לאומי

שירות לאומי – ההזדמנות לתרום ולהתפתח

עם השלמת הלימודים העל יסודיים מגיע הרגע שבו נדרשת קבלת החלטה באשר לעתיד. בשלב זה צריכות הנערות הצעירות לבחור האם ואיך יוכלו לתרום לחברה, להתנדב ולפעול למען האחר. כנפי רוח מסייעת לבנות הצעירות להתכונן מבעוד מועד לקראת השירות הלאומי שלהן באמצעות תכנית הכשרה והדרכה ייחודית. הכנה זו, שמתמקדת בשלל נושאים משמעותיים, היא הכנה מקיפה וטובה שמאפשרת לבנות לקבל ידע שילווה אותן לא רק במסגרת של שירות לאומי, אלא גם בעתיד, ביום שאחרי. בנוסף קיימת התנדבות משמעותית של בנות שירות לאומי במרכז לזהות וציונות, והן ציר מרכזי בתהליכים החינוכיים ובמסגרות השונות, תוך שהן מובילות פרויקטים, סדנאות, ימי עיון והדרכות לאלפי תלמידים ותלמידות. הלמידה וההדרכה הופכים את השירות הלאומי לתקופה מרתקת, מעשירה ומעצימה – לא רק עבור התלמידים והתלמידות, אלא עבור בנות השירות שרוכשות כלים חדשים, ידע, ניסיון והגשמה עצמית.

 

נתינה ועיצוב האישיות

תלמידות תכנית ההכשרה, בכיתות י"א וי"ב, זוכות במסגרת התכנית לשלל סדנאות, ימי עיון ופעילויות שמתמקדות בערכים החשובים ביותר המרכיבים את אישיותן ואת זהותן האישית והחברתית. בין הנושאים המובילים ניתן למנות את הנתינה, נושא בעל חשיבות עצומה במסגרתו תעלה לדיון המחויבות של הפרט ביחס לחברה שבה הוא מתקיים וכן יושם דגש על פיתוח תחושת השליחות הנלווית לשירות הלאומי. בסדנה אחרת ילמדו הבנות להתכונן לראיונות שיתקיימו במקומות שונים בהם ניתן להתנדב לשירות לאומי, וכן יקבלו כלים שיסייעו להן לשווק את עצמן באופן מדויק ונכון, תוך התנסות בסימולציות שונות. חשוב לא פחות מכך, התלמידות המתכוננות לשירות לאומי יגלו איך מתפתחת האישיות שלהן מתוך כל קושי ואתגר, וכן מתוך כל התמודדות לאורך הדרך.  כנפי רוח רואה בתכנים אלה חשיבות עליונה, ומשתתפות התכנית עושות כך את צעדיהן הראשונים בדרך לחייהן כנשים בוגרות.

 

שירות לאומי במדרשת כנפי רוח

לצד תכנית ההכשרה של כנפי רוח לקראת ההתנדבות לשירות לאומי, מתנדבות במסגרת המרכז בנות שירות רבות שרואות בהנחלת מורשת ישראל כייעוד בעל חשיבות עליונה. המתנדבות, כולן בעלות רקע בהדרכה, מוטיבציה כבירה ותחושת שליחות, לוקחות חלק פעיל ומשמעותי בתהליכים החינוכיים. לאורך השנה הן מלמדות בבתי הספר הממלכתיים, מלוות ומובילות תכניות שנתיות בתחומי חינוך ומורשת, משתתפות בימי עיון ומעבירות שלל סדנאות חווייתיות ומרתקות בבתי הספר התיכונים, כמו גם בתנועות הנוער ובאולפנות. בנוסף, בנות שירות לאומי המתנדבות במרכז של מדרשת כנפי רוח הן שותפות פעילות ומלאות לפרויקטים רבים. בין היתר הן נוטלות חלק בתיאטרון המדרש, בחידון התנ"ך, בטקס קבלת החומש לילדי בית הספר היסודי, ובפרויקטים ערכיים וחינוכיים אחרים. זוהי בהחלט הזדמנות ייחודית ונדירה להשפיע ולעצב את עולם הערכים של אלפי התלמידים והתלמידות במסגרות החינוך השונות.