חינוך על יסודי

חינוך על יסודי בכנפי רוח

בני ובנות הנוער המתחנכים במסגרת חינוך על יסודי הם העתיד שלנו ואלה שישמרו על הערכים החברתיים ועל המורשת היהודית, תוך שהם ממשיכים להעביר אותה קדימה. מסיבה זו פועלת מדרשת כנפי רוח במסגרת החינוך העל יסודי לקידום ערכי ליבה של יהדות וחברה, סביבה וקהילה. כדי להשיג מטרות אלו מתקיימות במהלך השנה סדנאות אינטראקטיביות הכוללות אתגרים שמתוכם לומדים בני ובנות הנוער מה היא מנהיגות ומה היא תחושת שליחות, תוך עידוד חשיבה יצירתית. במסגרת סמינרים חדשניים מועצמים התלמידים והתלמידות ולומדים להבין את כוחו של האדם, את יכולותיו ואת סגולותיו, וכן הם מכירים בערך שלהם, ביכולת ההתמודדות ובחשיבות היושרה וההגינות. אלה הם שני צעדים מרכזיים מאוד שמהווים את אבני הבסיס בהבניית זהותם החברתית והיהודית של הצעירים והצעירות בישראל.

 

מתחברים לשורשי היהדות

כנפי רוח פועלת במסגרת החינוך העל יסודי לקידום החזון והאופק החינוכי שלה באמצעות מסעות בעקבות היהדות. שיאה של פעילות זו במסע היהודי, הנמשך כשבוע וכולל בתוכו פעילויות ייחודיות ומלהיבות שמצליחות להוציא את התלמידים משגרת יומם תוך העשרת עולמם החברתי והערכי. יעדים אלה מושגים על ידי קיום סדנאות גוף ונפש, פעילויות מהנות, הופעות מוזיקליות ומסע בשבילי ארצנו. לצד אלה הם זוכים להתוודע לאתרים מרכזיים הקשורים במורשת ישראל, לקיים שיחות בנושא אמונה ולפגוש דמויות בכירות ומשמעותיות בחברה הישראלית. כל זאת במקביל לשלל סיורי נשמה בירושלים וימי עיון חווייתיים שמעניקים ידע, כלים וקשר עוצמתי וחזק הרבה יותר לארץ ישראל וליהדות.

 

חינוך על יסודי לבנות מצווה

תלמידות המגיעות לגיל המצווה זוכות לחוות פעילות בלתי רגילה במסגרת התכנית המיועדת לתלמידות חינוך על יסודי. במסגרת הפעילות מוקדשת תשומת לב רבה להתפתחות המוסרית של הנערות, לרבות פיתוח אחריות חברתית ומשפחתית, והתמודדות עם לחץ חברתי. לצד המוסר לומדת בת המצווה להכיר את עולם המצוות, את המבנה האישיותי של האישה ואת עולם המצוות הנשי, וכן היא משתתפת בסדנת יצירה שבה תקבל ידע וכלים פרקטיים. מרכיבים אלה הם המרכיבים החברתיים והקהילתיים בחיי של הנערה, כאשר המרכיב השלישי בחינוך הערכי חשוב לא פחות, והוא הנאמנות לעצמי. כאן ילמדו הבנות להכיר במהות השם שקיבלו מהוריהן, לזהות את התכונות האישיות שלהן ולפתח זהות עצמית חזקה וברורה.

 

הכשרה לקראת השירות הלאומי

לבסוף, אין ספק כי תלמידות חינוך על יסודי מתחילות להתכונן בשלב זה לקראת השלב הבא בחייהן, הוא הגיוס לשירות לאומי. כנפי רוח מציעה לתלמידות אלו הכנה טובה ויסודית לקראת השירות הלאומי, ובמסגרת הפעילויות המוצעות לבנות החינוך העל יסודי נמנים נושאים מרכזיים שיעלו לדיון וסדנאות חשובות שיעניקו כלים פרקטיים. בהכנה לשירות הלאומי שלהן ילמדו הבנות כיצד לבנות מערכת שיקולים, להבחין בין עיקר לתפל ולקבוע סדרי עדיפויות, איך לעבור ראיונות אישיים ואיך לשווק את עצמן באופן מוצלח. הן גם לומדות במסגרת התכנית להתמודד עם ציפיות החברה והציפיות שלהן עצמן – וגם עם הפערים בין הציפיות למציאות. חשיבות הנתינה וצרכי החברה הישראלית חשובים אף הם, והם מקבלים מקום של כבוד בפעילות מדרשת כנפי רוח בחינוך העל יסודי.